ORGANIZACE ŠKOLNÍHO ROKU 2024/2025 | |
Zahájení školního roku: | pondělí 2.září 2024 |
Podzimní prázdniny: | úterý 29.října 2024 a středa 30. října 2024 |
Vánoční prázdniny: | od pondělí 23.prosince 2024 do pátku 3.ledna 2025
|
Pololetní vysvědčení: | bude žákům předáno ve čtvrtek 30.ledna 2025 |
Pololetní prázdniny: | v pátek 31. ledna 2025 |
Jarní prázdniny: Praha 1-5 | 10.2. – 16.2.2025 |
Velikonoční prázdniny: | čtvrtek 17.dubna 2025 |
Vydání vysvědčení: | pátek 27.června 2025 |
Hlavní prázdniny | od 1.července 2025 do 31.srpna 2025. Vyučování začne ve školním roce 2025/2026 v pondělí 1. září 2025 |
Ředitelské volno | čtvrtek 31.října a pátek 1.listopadu 2024 pátek 2. května 2025 pátek 9. května 2025 |
Zápis do 1. tříd
| čtvrtek 3.4.2025 od 13 do 18 hodin pátek 4.4.2025 od 13 do 17 hodin
|
Dny otevřených dveří | úterý 26.listopadu 2024 a úterý 11.března 2025 |
Přeřazení žáka:
O přestupu žáka základní školy do jiné základní školy rozhoduje na základě žádosti zákonného zástupce žáka ředitel školy, do které se žák hlásí. Pokud žák ze školy odchází (stěhování, odchod na jinou školu) rodiče tuto skutečnost oznámí (změna v evidenci, odevzdání učebnic) vedení školy a třídnímu učiteli.
Uvolňování žáků:
Vždy písemně. Na jednu vyučovací hodinu příslušný vyučující s vědomím třídního učitele, maximálně na pět dní třídní učitel, na více dní ředitel školy. Uvolňování na rekreaci s rodiči v době školního roku je možné jen na základě písemné žádosti podané předem ředitelství školy.
Schůzky rodičů nebo konzultační dny:
Úterý: 10.září 2024, 19.listopadu 2024, 14.ledna 2025, 15.dubna 2025 a 17.června 2025. Další konzultace individuálně po dohodě.
Spolek Sdružení rodičů: příspěvek na jedno dítě je stanoven na 150,- Kč.
Školní družina: ráno od 6:30 hodin, odpoledne do 17:30 hodin, poplatek od 1.9.2023 300,-Kč/měsíc
Ze školního řádu:
Žáci i pracovníci školy chtějí:
Naučit se všemu, co potřebujeme pro současnost i budoucnost.
Najít si své místo, které nám umožní radost z práce.
Být spolu vždy v dobré náladě a pohodě a nečinit si zbytečné příkoří.
Podílet se na vytváření dobrého jména školy.
Obecná ustanovení:
Žák má právo formulovat své vlastní názory, svobodně je vyjadřovat ve všech záležitostech, které se ho dotýkají.
Žák má právo na svobodu projevu v mezích veřejné morálky, pořádku, ochrany zdraví.
Práva a povinnosti žáků:
Žák si může vyžádat pomoc v případě, že neporozuměl učivu nebo potřebuje doplnit své znalosti po delší době nepřítomnosti ve škole.
Žák je povinen dodržovat školní řád, předpisy a pokyny školy a plnit pokyny pedagogických pracovníků, které jsou vydané v souladu s právními předpisy a školním řádem.
Žák přichází do školy včas, nejpozději v 7.55 hod. Žák je vhodně a čistě upraven a oblečen, je povinen se přezout do vhodné domácí obuvi.
Žák může opustit školu pouze na základě písemné žádosti rodičů a se souhlasem vyučujícího.
Žáci chrání své zdraví i zdraví spolužáků. Jsou zakázány všechny činnosti, které jsou zdraví škodlivé. Je přísně zakázáno kouření, pití alkoholických nápojů, zneužívání návykových látek.
Platí přísný zákaz otvírání oken.
Žák zachází šetrně s učebnicemi a školními potřebami, udržuje své místo i ostatní školní prostory v čistotě a pořádku, chrání majetek před poškozením.
Žák neprodleně hlásí učiteli nebo jinému zaměstnanci školy každý úraz i vznik škody.
Žák respektuje řád všech pracoven.
V jídelně se řídí řádem školní jídelny, respektuje pravidla společenského chování.
Žák nenosí do školy předměty, které nesouvisejí s výukou a mohly by ohrozit bezpečnost a zdraví jiných osob. V souladu s § 30 odst. 3 školského zákona školní řád stanovuje pravidla pro používání mobilních telefonů žáky ve škole. Je zakázáno používat mobilní telefony během vyučování (telefonovat, posílat SMS, sledovat internet apod.).
Mobilní telefon nebo chytré hodinky může žák používat pouze v době mimo vyučovací hodinu, a to jen o velkých přestávkách po 2. a 3. vyučovací hodině. Žák má během výuky mobilní telefon (nebo jiný komunikační prostředek) zcela vypnutý a o stanovených přestávkách ho nesmí používat k hlasitému odposlechu. Je přísně zakázáno jakékoliv otevřené i skryté nahrávání nebo fotografování pomocí mobilu během vyučování i o přestávkách bez souhlasu zúčastněných osob. Žáci nesmějí bez souhlasu pořizovat mobilem žádné zvukové ani obrazové záznamy i ze školních akcí a z objektů školy.
Ředitel školy může při opakovaném porušování těchto pravidel používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení rovněž zcela zakázat (včetně dalších přestávek, volných hodin apod.) a stanovit případné výjimky z takového zákazu, a to minimálně v rozsahu, který stanovuje školský zákon.
Veškeré projevy nepřátelství, diskriminace, násilí, zvláště hrubé opakované slovní a úmyslné fyzické útoky vůči zaměstnancům školy nebo školského zařízení nebo vůči ostatním žákům se považují za zvláště závažné zaviněné porušení povinností stanovených zákonem 561/2004 Sb. (školský zákon). Ředitel školy oznámí tuto skutečnost orgánu sociálně-právní ochrany dětí a státnímu zastupitelství. Oznámení provede do následujícího pracovního dne poté, co se o tom dozvěděl. V případě zvláště závažného zaviněného porušení povinností stanovených tímto zákonem ředitel rozhodne vždy o vyloučení žáka ze školy (po splnění povinné školní docházky) nebo školského zařízení. O svém rozhodnutí informuje ředitel pedagogickou radu.
Žák nesmí vést vulgární diskusi, urážet či napadat žáky a pedagogické i ostatní pracovníky školy prostřednictvím e-mailů, Facebooku, ostatních sociálních sítí, SMS zpráv a umělé inteligence. Žáci dodržují všechna pravidla k využívání internetu. Žáci nesmí zneužít internetové sociální sítě k šikaně, k umisťování fotografií, obsahu, který zobrazuje nahotu, pornografii, násilí nebo šířit jiné nezákonné aktivity i s využitím umělé inteligence. Porušení zákazu je považováno za velmi hrubé porušení školního řádu.
Šikanování je chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat osobu, případně skupinu osob. Spočívá v cílených a opakovaných fyzických a psychických útocích vůči jedinci či skupině osob, které se neumí nebo nemohou z nejrůznějších důvodů bránit. Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání. Mezi projevy šikany patří také kyberšikana.
Žákům a studentům je zakázáno do školy vnášet a ve škole užívat návykové látky a jedy a takové látky, které je svým vzhledem, chutí a konzistencí napodobují. Pokud pedagogický pracovník zajistí u žáka tabákové výrobky, měl by s nimi postupovat tak, jak je upraveno ve školním řádu (vnitřním řádu), vhodným postupem je předat proti podpisu zákonnému zástupci žáka.
Distanční výuka
Školský zákon stanovuje povinnost školy ve vymezených případech zajišťovat distanční výuku žáků. Jestliže v důsledku krizových nebo jiných mimořádných opatření nebo z důvodu karantény bude znemožněna osobní přítomnost více než poloviny žáků z nejméně jedné třídy, škola bude povinna dotčeným žákům poskytovat distanční vzdělávání.
Žáci jsou povinni se distančního vzdělávání účastnit, i v tomto období trvá školní vyučování a žák nemá prázdniny. Škola bude muset přizpůsobit formu distančního vzdělávání a jeho hodnocení potřebám každého jednotlivého žáka a jeho podmínkám pro vzdálené vzdělávání. Hodnocení žáka bude obsahovat více prvků formativního hodnocení a v návaznosti na konkrétní vzdělávací situaci bude využíváno i slovní hodnocení. Když se žák nebude moci vzdálené výuky zúčastnit, musí mít řádnou omluvenku, stejně jako je tomu v případě školní docházky. Formu výuky na dálku zákon nestanovuje. V naší škole je primární platformou Microsoft Teams. Pokud žák nemá doma počítač, nemá přístup k internetu, musí škola využít jiný způsob vzdělávání. Například si žák vyzvedne učivo a úkoly ve škole nebo použije telefonní, e-mailové spojení se školou, případně využije školní informační systém Bakaláři. Větší míra využívání digitálních technologií podpoří individualizaci vzdělávání každého žáka.