17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii – Beseda s PhDr. Pavlem Žáčkem, Ph.D.

17. listopad je spojen se dvěma událostmi moderních českých dějin, při nichž hlavní roli hráli studenti českých vysokých škol. V roce 1939 byly nacisty uzavřeny vysoké školy, mnoho studentů pak posláno do koncentračního tábora a někteří i popraveni. V roce 1989 studentská demonstrace vedla k pádu komunistického režimu a obnovení demokracie.

Ve čtvrtek a v pátek 15. – 16. listopadu měli žáci vyšších ročníků naší školy výjimečnou příležitost zúčastnit se besedy se vzácným hostem PhDr. Pavlem Žáčkem, Ph.D., novinářem, historikem, vysokoškolským učitelem a politikem. Pan Žáček byl jedním z organizátorů studentské demonstrace 17. listopadu 1989 a šéfredaktorem nezávislého čtrnáctideníku vysokoškolského hnutí Studentské listy. Poutavou formou přiblížil převratné listopadové události roku 1989 žákům, ti se pak aktivně zapojili do
diskuze, kterou byla beseda ukončena. Pro všechny zúčastněné bylo setkání s touto osobností 17. listopadu 1989 velkým přínosem. Děkujeme.

Ilona Žďárská