DEN NORSKÉ KUCHYNĚ

Čtvrtek 16. února se stal projektovým dnem norské kuchyně. A proč u nás? Škola byla vyzvána Státním zdravotním ústavem k účasti na programu Asociace školních jídelen ČR s názvem „Den mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách“. Nadchli jsme se pro norskou kuchyni. Projektem žila celá škola, krásná skandinávská země Norsko se stala obsahem činností všech dětí po celý den. Některé třídy měly svoje tematické dílny – cestovní kancelář, stánek s ochutnávkou norské studené kuchyně, trollí dílna, kde páťáci na tabletech ukazovali návštěvníkům své prezentace o Norsku. Besedy o této zemi zpestřily celé dopoledne, vzácným hostem byl občan z Norska oblečený v typickém svetru s norským vzorem. Děti se mohly ptát, sáhnout si na sobí kůži. Byl to velký zážitek. Žáci i učitelé ještě navíc přišli oblečeni v barvách norské vlajky. Vyvrcholením byl výjimečný oběd, personál školní jídelny připravil pro své strávníky norské obědové menu o čtyřech chodech. Jednotlivé recepty si kuchařky vyzkoušely už při workshopu „Den norské kuchyně“, který spolupořádala Asociace školních jídelen České republiky.

Překvapilo mě, co si žáci všechno zapamatovali. Projektové vyučování je hodně bavilo, historie, zeměpisné znalosti, kultura, jazyk, politické uspořádání Norska, krásy přírody, fauna, flóra, strava a všechno v jeden den. Norské děti dokonce poslaly pozdrav písničkou zazpívanou ve své mateřštině. Všechny prostory byly krásně vyzdobené. Žáci i učitelé žili projektem a patří jim všem velké poděkování.

Školu poctili svojí návštěvou RNDr. Marcela Plesníková, zástupce starosty MČ Praha 13, Ing. Vít Bobysud, předseda výboru pro výchovu a vzdělávání MČ Praha 13, Mgr. Alexandra Košťálová, Státní zdravotní ústav Praha, PhDr. Karel Jahoda, výkonný ředitel Asociace školních jídelen ČR a Ilona Kumžáková Richterová, referentka stravování MHMP.                                   

František Hanzal

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“11″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“240″ thumbnail_height=“160″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“100″ number_of_columns=“4″ ajax_pagination=“1″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Ukázat prezentaci]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]

Skip to content