Distanční výuka z pohledu pedagoga

Už se opět skoro měsíc učíme doma. Je to nelehká doba, při které se však naučíme spoustu nových věcí, a to nejen děti, ale i učitelé na naší škole. U dětí vidím třeba lepší ovládání počítače či mobilu, než jsem uměla já před dvaceti lety. U svých páťáků vidím od jara neuvěřitelný pokrok v organizaci jejich osobního času a pokrok v zodpovědnosti v plnění zadaných úkolů. I pro nás učitele je to kolikrát dlouhé a téměř všechno, co s dětmi zkoušíme i nové a některé aplikace poznáme jen o chlup dřív, než je použijeme v online výuce. Aby byly hodiny zajímavé, naučily se mnohé moje kolegyně sdílet obrazovku, video, stříhat zvuk, natáčet video, vyfotit a upravit téměř cokoliv, najít obrázek, i když není k nalezení, naučit se v angličtině ovládat všechny možné aplikace na interaktivní cvičení, které pak děti dostávají ve formě Kahootu, learning app, toglicu, wheel of names, flippity zámečků, YouTube videa, kvízu forms, vždyť to kolikrát jistě vidíte na výuce také. Moc nám pomáhají i krásné pracovní sešity, které jsme si v září stihli objednat. Na internetu se zvedla velká vlna sdílení různých nápadů, inspirace od učitelů po celé republice. O podzimních prázdninách například napříč všemi stupni a obory začaly vznikat online únikové hry. Jednu takovou si teď s námi můžete také zahrát. Je určená pro páťáky na opakování učiva za celý týden. Stačí jen sbírat kódy do zámků a projít místnostmi s úkoly a dostat se až k Zlatonce. Hodně štěstí.

Svět online nás nejvíc omezuje v sociálních kontaktech, ale všichni se snažíme ho mít alespoň trochu příjemnější a můžete se jistě těšit na spoustu dalších projektů, které učitelky pro své žáky připravují. Jsme v tom s vámi.

Mgr. Jana Laudátová